Klasyczny przepis na masę kajmakową to po prostu mleko, masło i cukier - dużo cukru. Takie trio wymaga jednak bardzo długiego gotowania, a tym samym stania nad garnkiem i ciągłego mieszania, aby mieszanka się nie przypaliła. Można to jednak zrobić znacznie prościej, szybciej i to bez dodatku ani grama cukru. Jak to możliwe? Zobaczcie sami, a zakochacie się w tej recepturze już po spróbowaniu pierwszej łyżki.

Jak zrobić kajmak bez cukru?

Masa kajmakowa wszystkim nam kojarzy się z przepysznym, ale bardzo słodkim i kalorycznym produktem, ale okazuje się, że wcale nie musi tak być. Choć kajmak bez cukru może brzmieć dziwnie, to rzeczywiście gęstą i smakowitą masę można uzyskać, zastępując cukier erytrolem, czyli popularnym słodzikiem. Taki zdrowszy zamiennik w smaku daje od 60 do 80% słodyczy klasycznego cukru, a przy tym prawie nie ma kalorii, więc genialnie sprawdzi się nie tylko osobom dbającym o linię, ale także cukrzykom. 

Gdy macie już erytrol, reszta przepisu jest banalnie prosta, gdyż potrzebujecie jedynie 3 składników. Będą to: niesłodzone mleko zagęszczone, mleko w proszku i odrobina masła. Zobaczcie dokładne proporcje i koniecznie spróbujcie tego przysmaku. Będziecie w szoku, jak dobrze może smakować masa kajmakowa bez cukru. 

kajmak przepis

Źródło: AdobeStock

Domowy kajmak - przepis bez cukru

Składniki:

  • 1 szklanka niesłodzonego mleka zagęszczonego,
  • 5 łyżek mleka w proszku, 
  • 1 łyżka masła
  • 5 łyżek erytrolu.

Przygotowanie:

  1. Masło z erytrolem rozpuszczamy w rondelku na małej mocy palnika.
  2. W misce mieszamy mleko w proszku z mlekiem zagęszczonym na gładką masę bez żadnych grudek, po czym powoli wlewamy tę mieszankę do płynnego masła, ciągle mieszając.
  3. Całość gotujemy na wolnym ogniu przez około 30 minut (w tym czasie musimy regularnie mieszać kajmak).
  4. Gdy masa zgęstnieje i nabierze konsystencji karmelu, przelewamy ją do czystego, suchego słoiczka i odstawiamy do wystudzenia. 

Do czego można wykorzystać kajmak?

Tak przygotowany domowy kajmak bez cukru świetnie smakuje sam w sobie i trudno się powstrzymać przed tym, aby nie wyjeść go łyżką prosto ze słoiczka. Oprócz podjadania takiego przysmaku solo, warto jednak stosować go do jako dodatek do przeróżnych ciast i deserów, takich jak:

 

Źródło: www.guiltfree.pl